23 Şubat 2011 Çarşamba

Necdet Kalay ( 1932)- (1984) -Resimlerini çok beğendiğim ressamlarımızdan1932 yılında İstanbul'da doğan Necdet Kalay, ilk ve orta öğrenimini bu şehirde tamamlamıştır. İlk çalışmalarına heykel sanatçısı Faruk Morel ve ressam Şeref Akdik'ten ders alarak başlayan sanatçı, daha sonraki yıllarda İDGSA Resim Bölümü'nde eğitim görmüştür. 1954-1957 yılları arasında eğitim gördüğü Güzel Sanatlar Akademisi'nde pek çok otoriteden resimle birlikte sanat bilgisi dersleri de almış, böylece sanat kültürünü de geliştirmiştir.Daha çok kendi kendisini geliştirdiği kabul edilen Necdet Kalay, ilk sergisini 1960 yılında İstanbul'da açmıştır. 1970'li yıllarla birlikte resim çalışmalarına yurt dışında devam etme kararı alan sanatçı, o dönemin en ünlü Türk ressamları arasına girmeyi de başarmıştır. Türkiye'deki özel koleksiyoncuların ilgisinin Türk ressamlarına yöneldiği o yıllarda; Necdet Kalay, son derece popüler bir ressam olarak pek çok resim satmıştır. Necdet Kalay'ın resimlerinde daha çok Anadolu peyzajının geniş fırça tuşlarıyla çalışıldığını görürüz. Onun resimlerinde görüntüyü ana çizgileriyle vermeyi amaçlayan bir özellik ve dekoratif yanı ağır basan bir anlayış ön plandadır. Sanatçı, 1984 yılında ölmüştür.

not:resimler ve biyografi netten alıntıdır.

2 yorum:

 1. Ödülünüz var, kabul ederseniz sevinirim..

  YanıtlaSil
 2. Merhabalar,

  Ressam Necdet Kalay'ın resimlerini bizlerle paylaşmanız çok güzel! Bu paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Resimleri ben de çok severim. Hiç resim çizemem, çizmeyi o kadar isterdim ki, ama malesef o sanatta hiç kabiliyetim yoktur.

  Ressamlarımızın çizmiş oldukları resimdeki çizgilerini kendime göre okurum. Hep merak ederim, acaba ressamın çizgileriyle anlatmak istediğini doğru okuyabilmiş miyim diye!

  Bu güzel paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Emeğinize ve yüreğinize sağlıklar dilerim.

  YanıtlaSil