7 Ekim 2010 Perşembe

bilinçaltımda,bana resmi sevdiren büyük ressam--Hikmet Onat

bir bankanın duvarlarında hep onun eserleri olurdu,eskiden sıra numarası yoktu sıraya dizilir sıramızın
gelmesini beklerdik. bu çok eski ve köklü bankada sıramın gelmesini beklerken ,hayran hayran seyrederdim bu tabloların reprediksiyonlarını...zamanla resim bilgim ,ilgim arttı ve kendimce hobi şeklinde resim  çalışmalarım devam etti,ediyor...ama Hikmet Onat'a olan beğeni ve ilgim hiç değişmedi...
sizlerlede onun bazı tablolarını paylaşmak istedim...
HİKMET ONAT

Hikmet Onat, (d. 1882 İstanbul - ö. 1977 İstanbul), Türk ressam
Empresyonist akımın Türkiye'deki devamcılarından olan Hikmet Onat, Türk resim tarihinin büyük ustalarındandır. Bir asra yaklaşan yaşamında ancak bir kere sergi açabildi.

İlk öğreniminden sonra, Heybeliada Deniz Harp Okulu'nu 1903 yılında bitirdi. Bir süre güverte subayı olarak görev yaptı. Ruhi Arel ile birlikte Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi’nde resim derslerine devam etti. Bahriye fotoğrafçısı Ali Sami Bey'in yanında çalıştı. Bahriye'den ayrılarak 1905 yılında İstanbul Sanayi-i Nefise Mektebi'ne girdi (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi). 1908’de Osmanlı Ressamlar Cemiyeti ve Güzel Sanatlar Birliği’nin kurucuları arasında yer alarak sergilerine katıldı. Mezuniyetinden sonra, 1910 yılında açılan Avrupa sınavlarını kazandı, burslu olarak Paris’e gitti. Paris Güzel Sanatlar Akademisi'nde Fernaed Cormon Atölyesi'nde dört yıl çalıştı. I. Dünya Savaşı'nın çıkması üzerine yurda döndü ve Mekteb-i Sultani’de (Galatasaray Lisesi) resim öğretmenliği görevine başladı. Müdür Halil Ethem’in isteği üzerine Sanayi-i Nefise Mektebi’ne geçti. Varnia Zarzecki’nin yerine hazırlık sınıfı hocalığına, ardından da atölye şefliğine atandı.

1914-1918 yılları arasında, Harbiye Nazırı Enver Paşa’nın desteklediği Şişli Atölyesi’nde diğer 1914 kuşağı sanatçıları gibi savaş ve asker konularında resimler yaptı.

1922 yılında Güzel Sanatlar Cemiyeti'ne kurucu üye olarak katıldı. 1939 yılında Halkevleri aracılığıyla düzenlenen “Yurt Gezileri””nde Bursa’ya gitti.

Yapıtları Devlet Resim ve Heykel Sergileri'nde yer aldı. 1973 ve 1974 yıllarında üst üste çalışmaları ödüle değer görüldü. İlk ve son sergisini ölümünden birkaç ay önce açan sanatçı, 14 Mart 1977’de İstanbulda öldü.


 
 
 

5 yorum:

 1. gerçekten çok güzel resimler.bizlerle paylaştığın için çok teşekkürler ablacım.

  YanıtlaSil
 2. ressamın resimleri o eski zamnları hissettiriyor gerçekten. paylaşım için teşekkürler.

  Sema Özbakırcı

  YanıtlaSil
 3. insan bi tane de kolay resim çizer biz bunlardan birini nasıl yapcaz .ddd

  YanıtlaSil
 4. ZOR bunlar ama :(

  YanıtlaSil