4 Ağustos 2010 Çarşamba

ŞİRİN Mİ ŞİRİN BİR KÖY-ŞİRİNCE - 1

postta bulunan fotoların hepsi benim makinemim eseridir:)İzmir’in tarihi Şirince Köyü
http://www.tatilium.com/tatilium-forum/viewtopic.php?f=41&t=511
Selçuk'un kuzeyinde dağlar arasındaki vadide kurulu Şirince Köyü ilçe merkezinden 8 kilometre uzaklıkta. Zeytin ve meyve bahçeleri ile çevrili kıvrım kıvrım uzanan yolda yemyeşil bir ortamda yapılan yolculukla ulaşılıyor Şirince Köyü'ne.
Tarihi 150 yıl öncesine kadar uzanıyor. Rivayete göre derebeyinin azat ettiği 7 Rum ailesince kurulmuştur. Derebeyi, azat ettiği ailelere "Köyünüz güzel mi" diye sorar; onlar ise fazla aile gelmesin diye 'çirkin' derler. Böylece adı Çirkince kalır. Zamanla adı Şirince olarak değişir.
Eski tarihi evlerden 160'ı halen ayakta. Adı gibi şirin bu köy, yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri. Eski evler restora edilerek pansiyona dönüştürülmektedir. Köyde ayrıca şarap evleri, lokantalar ve otantik köy mutfakları bulunuyor. Tarih ve doğa ile iç içe bir yaşam sevenler için bozulmamış otantik yapısı, temiz havası ve buz gibi soğuk suyu ile ideal bir yer.

4 yorum:

 1. ablacım hoşgeldin ve ne güzel fotolarla geldin.şirinceyi bende çok beğenmiştim.adı gibi çok şirin bir yer gerçekten.sende çok güzel resimlemişsin.orada gibi oldum tekrar.

  YanıtlaSil
 2. gerçekten de çok şirin bir yere benziyor. mutlaka gidip görülmeli adının hikayesi de çok ilginç. paylaşım için teşekkürler..

  eda

  YanıtlaSil
 3. çok güzel bir yerdi gerçekten de.. iyi ki gidip görmüşüz :)

  YanıtlaSil
 4. Nilgun Dayicioglu7 Ağustos 2010 10:58

  Mehtapcıgım,fotolar harika,buarada gitmiş kadar olduk,mutlaka Şirince en kısa zamanda görülmeli

  YanıtlaSil