11 Nisan 2010 Pazar

benim vazgeçilmez mekanlarımdan biri Ali Muhittin Hacı Bekir-KADIKÖY

Malta'lı ressam Preziosi fırçasıyla resmedilmiş şekerci Bekir Efendi'nin 43x58 cm ölçüsündeki suluboya resmi (aslı Louvre Müzesinde), zamanın yaşamını ve Hacı Bekir'i belgelemiştir. (Resmin litografik reprodüksiyonu 214 numara ile Topkapı Sarayındadır

Bloğumda beni yalnız bırakmayan sevgili dostlarım sizlerle zaman zaman bloğumda sevdiğim yerleri de paylaşmaya çalışıyorum.bunlardan biri de Kadıköy hacıbekir'dir ne zaman arkadaşlarımla özelliklede canım arkadaşım Nilgün'le kadıköyde buluşacak olsak ilk önce şöyle bir konuşma olur aramızda 'nerede buluşalım',hemen ardından bir ikiyer önerilir ve 'biz en iyisi gene hacıbekirde buluşalım'deriz kim önce giderse masamıza oturur bekleriz(genelde boşsa aynı masayı seçeriz) burada duyduğum huzur bir başkadır.çayımızı söyleriz öğlen vakti ise içeriden ay çörekleri,poğaçalar v.s tepsilerle çıkıp yanımızdan nefis kokularıyla geçip vitrinde yerlerini elırken tabiiki bizim masayada buyur edilirler....bazende demirhindisinden içeriz.sanırım demirhindinin layıkıyla yapıldığı nadir yerlerdendir hacıbekir.istanbulda ,özelliklede kadıköyde yaşayanlarınız mutlaka biliyordur ,bu nostaljik mekanı bilmeyen,görmeyen arkadaşlarla resimleriyle birlikte paylaşmak istedim.başka mekan ve güzellikleri de paylaşmak umuduyla sevgiler ....

3 yorum:

  1. istanbul'da ayakta kalmış az sayıdaki tarihi yerlerden biri. orjinal halini koruyan böyle bir yer bulmak zor. demirhindi konusuna da katılıyorum, gerçekten çok güzel yapıyorlar.

    YanıtlaSil
  2. ahh bilmezmiyim,canım ablacığım istanbuldan her gelirken bize buradan harika ezmeler getirir.Çok nostaljik ve güzel bir yer.teşekkürler ablacım.

    YanıtlaSil
  3. Ramazanda ödediğim fatura haala aklımda:))))iftar diye müşterilerin ahkkından geliyorlar:))ama yine giderim önemli değil:)))

    YanıtlaSil