21 Şubat 2010 Pazar

1973 yılında henüz lisede iken seyrettiğim ve çok beğendiğim ryan's daughter(irlandalı kız)filmini sizlerlede paylaşmak istedim...Ryan's Daughter (1970)
İrlandali Kız

Yönetmen
David Lean

Senaryo
Robert Bolt

Görüntü Yönetmeni
Freddie Young

Müzik
Maurice Jarre

Türkçe Adı
İrlandali Kız

Gösterim Tarihi
08 Ocak 1977

Resmi Site
Warner Bros. [us]

Yapım : 1970

Ülke : İngiltere

Tür : Dram, Romantik

Süre : 195 dakika

En iyi Film ve Diziler Oyuncu Rol
Robert Mitchum Charles Shaughnessy
Trevor Howard Father Collins
Christopher Jones Randolph Doryan
John Mills Michael
Leo McKern Thomas Ryan
Sarah Miles Rosy Ryan
Barry Foster Tim O'Leary
Marie Kean Mrs. McCardle
Arthur O'Sullivan Mr. McCardle
Evin Crowley Maureen
Douglas Sheldon Driver
Gerald Sim Captain
Barry Jackson Corporal
Des Keogh Lanky private
Niall Toibin O'Keefe


yıl 1973 bazılarınız için ne kadar uzak yıllar,ama ben ve benim yaşıtlarım için gerçekten çok güzel ve özel yıllar(bunu türkiyemizin bugünkü halini görünce daha iyi anlıyorum)lisedeyim ve bu film konya zafer sinemasında oynuyor(ÖZEL bir film 70 mm formatta ve6 kanallı ses sistemiyle gösterildi .orijinal haliyle istanbulda bile bazı sinemalarda seyredilebilen bir filmdi)o zamanlar trt tek kanal ve belli bir saatte açılır,istiklal marşıyla belli bir saatte kapanırdı.ama sinemalara o kadar güzel filmler gelirdiki .haftada 2 kez sinemaya gidilirdi .dünya ve türk sinemasımndan güzel örnekler...irlandalı kız(ryan's daughter)da çok ses getiren filmlerden biriydi ve ailecek gidip seyreymiştik.zaman zaman kızlarıma bu filmden bahsetmiştim.selinciğimde sağolsun uzun uğraşlar sonun da dvd sini bulmuş ve geçen gece hep birlikte seyrettik .onlarda çok beğendiler.banada güzel bir nostalji yaşattılar .tekrar çook teşekkür ediyorum .sizlerle googledean bulduğum filmle ilgili birkaç resimve film hakkında bilgi olması için kısa bir metnide paylaşmak istiyorum...
Film I. Dünya Savaşı sırasında İrlanda'nın Dingle yarımadasında ıssız bir köyde geçer. Köyün İrlanda milliyetçisi yerlileri, yakınlarda üs kurmuş İngiliz askerlerini dışlamışlardır. Öğretmen Charles Shaughnessy (Robert Mitchum), köyün tek pub'ının sahibi Thomas Ryan (Leo McKern)'ın kızı Rosy (Sarah Miles) ile henüz evlenmiştir. Başlarda Shaughnessy'nin kendisini bu sıkıcı yerden kurtarabileceğini ve hayatına renk katabileceğini uman Rosy, bir süre sonra hayal kırıklığına uğrar ve kocasından soğur. Bu sırada İngiliz üssünün komutasını devralan savaş gazisi Binbaşı Randolph Doryan (Christopher Jones)'a aşık olur.

3 yorum:

  1. izlemedim ama bu tür klasikleri çok severim.teşekkürler canım

    YanıtlaSil
  2. film güzel de sonunu izleyemedik :)

    YanıtlaSil
  3. evimizde irlandalı kızın romanıda vardı hatırlıyormusun? unutulmaz klasiklerdendir. hatırlattığın iyi oldu ablacığım eski günlere götürdü beni çok güzel bir eserdi çokkk.

    YanıtlaSil